TOEFL SINAVINA BİZİMLE HAZIRLANIN


Toefl Nedir?

Merkezi ABD’de bulunan ETS kuruluşu tarafından düzenlenen Toefl, anadili İngilizce olmayan kişilerin, İngilizce yeterliliğini ölçen, 165 ülkede yer alan 4500 yetkili sınav merkezinde yapılan akademik bir sınavdır.
 

Toefl Sınavına Kimler Katılabilir?

Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere, yurtdışı ve Türkiye’deki üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi almak isteyenler, Türkiye’deki eğitim dili İngilizce olan üniversitelerin hazırlık sınıfını atlayarak doğrudan lisans eğitimine başlamak isteyenler, Türkiye’deki bazı kurum ve kuruluşların personel alımı için gerekli gördükleri İngilizce dil seviyesini belgelemek isteyenler, Türkiye’deki bazı kurum ve kuruluşlarda çalışıp yabancı dil tazminatı almak isteyenler Toefl sınavına katılabilirler.
 

Toefl Ibt Sınavına Nasıl Kayıt Olunur?

Toefl sınavlarının başvuruları internet üzerinden yapılır. Toefl sınavını uygulayan kurumlar, sınava ev sahipliğini yapmak dışında herhangi bir yetkiye sahip değillerdir. Sınav kayıtları www.ets.org/toefl adresinden yapılabilir.
 

Toefl Ibt Sınavında Geçerli Skor nedir?

Toefl sınavları yıllar içinde farklı şekil ve farklı puanlama formatlarıyla uygulanmıştır. Bu sınavların sonuçlarında ortak bir yeterlilik kararı kabul edilmemesine karşın genel birtakım skor kabulleri olmuştur. Bu skorlardan en ünlüsü ve günümüzde kabul gören tiplerinden birisi 550 puan skorudur. Bu skor TOEFL PBT sonucu olarak değerlendirilir. Bu skorun karşılaştırılmasından yola çıkarak Toefl Ibt’de ortalama skor 79 puan olarak kabul görmektedir.
 

Sınav Süresi Ne Kadardır?

Sınav süresi yaklaşık 4 saat 30 dakikadır.

Toefl Sınavına Hangi Seviyede Hazırlanmak Gerekir?

Toefl sınavında başarı elde edebilmeniz için advanced seviyesini tamamlamış olmanız gerekmektedir.